איך מטפלים באקנה

איך מטפלים באקנה

לא כולם סובלים מאקנה במידה שווה. אחרי הכל, הנטייה לסבול מאותם פצעי בגרות מבוססת לא מעט על תורשה. יחד עם זאת, פעילות הורמונלית, הפרשת שומן מבלוטות החלב ואפילו הרגלי תזונה מסוימים מקושרים כולם להופעת האקנה. אז כיצד ניתן לטפל באקנה? יש כמה דרכים שיכולות להימצא כיעילות.

איך מטפלים באקנה – לנקות, לא לגרד

הכלל הראשון של טיפול באקנה מבוסס על ניקוי קבוע וקפדני של עור הפנים. כאשר משתמשים בתכשירים קוסמטיים ובאיפור, מומלץ להסיר אותם היטב לפני שהולכים לישון, ובכלל – כדאי להפחית את השימוש בתכשירים קוסמטיים כאשר התפרצות האקנה נמצאת בשיאה. חשוב לנקות היטב את הפנים במוצרי ניקוי איכותיים ובסבון ניקוי, אין לחשוש מניקוי יום יומי, אך יש לעשות זאת בזהירות. חשוב מאוד להימנע מגירוד הפצעים ולא מומלץ לפוצץ אותם. האזור עשוי להזדהם ועשויות להיווצר צלקות.

 

איך מטפלים באקנה – תזונה ותוספי תזונה

כאשר סובלים מאקנה במצבה הקל יחסית, ניתן להיעזר בתוספי תזונה, וכן להקפיד על תזונה נכונה. מהי תזונה נכונה לצורך הטיפול באקנה? מדובר בהפחתה דרסטית של מוצרי מזון הכוללים חלב, וכן הפחתה בצריכת סוכר לבן ומאכלים מתוקים. צריכת ויטמינים מסדרה בי, נטילת אבץ כתוסף תזונה ותוספים ייעודיים נוספים יכולים להקטין את ההפרשות מבלוטות החלב, ובכך להקל על חומרת התפרצות האקנה. גם חומצה בטא הידרוקסית נחשבת כחומר יעיל להפחתה ואף לריפוי של אקנה. כאן מדובר בתכשיר המיועד למריחה ומשמש גם בטיפולי פנים למטרות קוסמטיות.

איך מטפלים באקנה

איך מטפלים באקנה – תכשירים וריכוזים 

בבתי המרקחת ניתן למצוא סוגים שונים של תכשירים ומשחות שמיועדים לאקנה בדרגות חומרה שונות. תכשירים אלה, הנמכרים ללא מרשם רופא, יכולים להועיל – אך השפעתם איננה זהה בקרב כל המטופלים. כדאי לשים לב לכך שבתכשירים הללו ישנם חומרים פעילים בריכוז משתנה. ריכוז גבוה יותר נועד לטפל באקנה קשה יותר, ואילו ריכוז נמוך יותר יטפל באקנה קלה.

 

איך מטפלים באקנה – מניעת היריון – מניעת אקנה

נערות ונשים שסובלות מאקנה חריפה הנובעת ללא ספק מפעילות הורמונלית ערה יכולות להיעזר בטיפול המבוסס על גלולות נגד היריון. לכאורה, לא ברור מהו הקשר בין מניעת היריון לבין מניעת אקנה. רופאים מסבירים שתכולות ההורמונים שבגלולות למניעת היריון מביאה לאיזון הפעילות ההורמונלית עד כדי העלמה מושלמת של בעיית האקנה.

טיפול חזק ויעיל נוסף כנגד אקנה יתאים כאשר הרופא מאבחן מצב של זיהום, או כאשר טיפולים אחרים, המבוססים על תכשירים ללא מרשם ואפילו על תרופות מרשם מקובלות, אינם מצליחים לסייע. טיפול כזה, באנטיביוטיקה, חייב להתבצע בליווי רפואי מלא.