טיפול באקנה מבוגרים

אקנה מבוגרים

טיפול באקנה מבוגרים הכיצד? אקנה אולי מכונה לעיתים בשם פצעי בגרות, אבל רבים מגלים שהפצעים והפצעונים ממשיכים ומופיעים גם בגילאים מבוגרים יותר. יש כאלה שחווים את התופעה הזאת בצורה של גלים, כאשר לאחר כל התפרצות מופיעה תקופה של רגיעה. אחרים חווים אותה בצורה יותר קבועה. הסיבות להופעה של אקנה בגיל מבוגר כוללות פעילות יתר הורמונליות, לחץ נפשי, לעיתים גם השפעת לוואי של שימוש בתרופות או בתכשירים שונים (חלקם, באופן פרדוקסלי, נועדו למטרות קוסמטיות). כיצד ניתן לטפל בבעיה?

 

טיפול באקנה מבוגרים – תכשירים ומשחות ללא מרשם

דרך טיפול יעילה למדי כוללת שימוש בתכשירים רפואיים שונים. חלק מהתכשירים הללו אינו מצריך מרשם רופא. התכשירים והמשחות הללו נועדו בדרך כלל לסובלים מאקנה בצורתה הקלה. מעבר להבדלים בין שמותיהם של התכשירים, קיים הבדל משמעותי יותר, והוא השוני בחומר הפעיל שבתכשיר. ככל שהחומר הפעיל חזק יותר – הטיפול באקנה אגרסיבי יותר. עם זאת, יש לשים לב לכך שריכוז גבוה של חומר פעיל עשוי להביא לתופעות לוואי, ולא מומלץ להשתמש בתכשירים אלה לאורך זמן.

תכשירים ומשחות מסוימות לאקנה של מבוגרים כוללות חומצה המבוססת על ויטמינים מסדרה A. אלה הם תכשירים אותם מורחים על הפצעים, לרוב בלילה. יש להשתמש בתכשירים בזהירות, ואם ניכרות תופעות כמו תחושת גירוד או צריבה, יש להיוועץ ברופא.

Teen girl examine her pimples in the mirror

טיפול באקנה מבוגרים – תרופות, גלולות ושינויי תזונה

אם התכשירים הנמכרים ללא מרשם גורמים לתופעות לוואי או אינם מסייעים לריפוי האקנה, ניתן לנסות תכשירים ומשחות שנמכרים אך ורק עם מרשם רפואי. סוגים שונים של קרמים, משחות ותכשירים יכולים לסייע, ולעיתים הרופא ימליץ על שימוש באנטיביוטיקה במקביל. טיפול זה נדרש כאשר האקנה מלווה בזיהום.

יש לציין שישנם רופאים הממליצים על נטילת גלולות נגד היריון, לנשים כמובן, בשל ההשפעה המיטיבה. אלה הן גלולות שמכילות הורמונים, כך שניתן לאזן את פעילות היתר ההורמונלית. מובן שיש להפסיק טיפול מסוג זה כאשר קיימות תוכניות להגדלת המשפחה.

אצל חלק מהמבוגרים שסובלים מאקנה, ניתן לחוש הבדל משמעותי כאשר מבצעים שינויים בהרגלי התזונה. ישנם כאלה שיחוו שיפור ניכר אם יפחיתו או אפילו יימנעו ממוצרי חלב. גם מזון עתיר סוכר עשוי להביא להתפרצות אקנה, ועל כן מומלץ להפחית את צריכתם של מזונות מתוקים. מה עוד כדאי לנסות? כדאי להפחית את השימוש במוצרים קוסמטיים ולבדוק האם מורגש שינוי. לעיתים כדאי להחליף את סוג המייק-אפ, ולא פחות חשוב – לשמור על היגיינת אזור הפנים. חשוב להסיר את האיפור באמצעות תכשירים מתאימים ולנקות את הפנים בקביעות.