טיפול בפצעי בגרות בפנים  

גיל ההתבגרות מגיע ואיתו מופיעים גם פצעי הבגרות בפנים, אפשר ומותר להתבאס מכך, אך חשוב לדעת כי ניתן לטפל בבעיה. טיפול בפצעי בגרות בפנים מתחיל בהבנת המושג אקנה, חצ'קונים, פצעי בגרות או כל שם אחר שקשור לתופעה הזו. חשוב גם לדעת כי ישנם מבוגרים אשר סובלים מהבעיה הזו, אף שגיל ההתבגרות כבר הרחק מאחוריהם.

אקנה, מה זה?

מצב רפואי שכיח, נקרא בשלל שמות וכינויים, כאשר הנפוצים שבהם הם חצ'קונים, אקנה ופצעי בגרות. התופעה נוצרת בעיקר בגיל ההתבגרות (גיל הנעורים), והיא למעשה דלקת של בלוטות החלב וזקיק השערה. הדבר נובע מתגובה לקויה של הגוף להורמון הטסטוסטרון. הפצעים יהיו לרוב מוגלתיים, אדומים ובעלי ראש לבן או שחור. התופעה ידועה כלא נעימה בלשון המעטה, אך חשוב לדעת כי ישנו טיפול בפצעי בגרות בפנים.

גורמים

כמעט כל מתבגר סבל מאקנה בחומרה כזאת או אחרת, השוני נובע מהגורמים השונים של התופעה. ראשית, תזונה, ידוע כי בגיל הזה המתבגרים "שואבים" את המקרר, וכך מוצרי חלב וסוכרים מעלים את הסיכון והחומרה של האקנה. בנוסף יש את הגורם שעליו אין לנו שליטה, הורמונים. גיל ההתבגרות ידוע כגיל בו ההורמונים משתוללים, זאת יחד עם היגיינת פנים נמוכה ושמנוניות העור, מובילים רבים מאיתנו לסבול מפצעי בגרות. ואל נא נשכח את הגנטיקה (ותודה להורים), ידוע כי הנטייה לפתח אקנה היא לרוב תורשתית. ולבסוף ישנו המרכיב הפסיכולוגי, מתח ולחץ בהחלט תורמים להתעצמות התופעה.

טיפול

טיפול בפצעי בגרות בפנים, הינו מומלץ מאוד, מעבר לפן החברתי והבריאותי, ישנו הפן האישי, וכך אקנה לא מטופלת יכול לגרום נזקים בלתי הפיכים לעור הפנים. אם כך ישנם כמה פתרונות טיפול בפצעי בגרות בפנים. שמירה על היגיינת עור הפנים, זאת על ידי סבון מותאם לעור הפנים ושימוש במגבת מיוחדת לעור הפנים. בשוק ישנם מגוון רחב של קרמים עם או בלי אישור רופא המתאימים לטיפול באקנה. כמו כן, שימוש במשחות וקרמים בעלי ריכוז גבוה של וימין A יכול לעזור בייבוש הפצעים.

במקרים חמורים יש לשקול לקחת כדורים כמו רואקוטן וקוראטן, אלו מבוססים על ויטמין A ולמעשה גורמים לגוף להגיע למצב של מנת יתר של הוויטמין, דבר המייבש לחלוטין את עור הפנים. בכל מקרה, הכדורים מיועדים לאקנה בינונית עד קשה, וכרוכה במרשם רופא.

 

אקנה היא תופעה לא נעימה, לכן טיפול בפצעי הבגרות בפנים היא מומלצת וכדאית, הן בגלל הפן הבריאותי, והן מהפן החברתי והאישי.