טיפול בפצעי בגרות

נשים ונערו

פצעי בגרות בפנים

ת רבות חוות לא רק שינויים במצב הרוח במהלך המחזור החודשי, אלא גם הופעה של פצעי בגרות (גם בגיל מתקדם). גם נערים בגיל ההתבגרות עשויים לסבול מכך, וכל זאת כתוצאה מפעילות הורמונלית ערה. כתוצאה מהפעילות ההורמונלית הזאת מפרישות בלוטות החלב שומן, והתוצאה הבלתי נמנעת הינה הופעה של פצעים לא נעימים ולפעמים גם מגרדים. מדוע יש כאלה שסובלים מכך יותר ואילו אחרים פחות? הסיבות מגוונות – החל ממתח נפשי, דרך סיבות גנטיות ועד שימוש מוגזם באיפור. האם צריך לחכות שהזמן יעשה את שלו ושהפצעים יעברו מאליהם? אם התופעה מפריעה לכם – ניתן ואפילו חשוב לטפל.

 

טיפול בפצעי בגרות – פתרונות לאקנה קלה או בינונית

על מדפי בתי המרקחת וברשתות הפארם ניתן למצוא מגוון רחב של תכשירים לטיפול בפצעי בגרות (אקנה). יש תכשירי טיפול באקנה שמצריכים מרשם רפואי, אולם תכשירים רבים אחרים ניתן לרכוש ללא מרשם. אחד מהתכשירים הנפוצים שמופיע תחת שמות שונים, מאופיין בתכולה של חומר פעיל שנקרא בנזואיל פרוקסיד. מהו מטרתו של התכשיר? כיצד הוא מקל ואף מרפא? יש לכך כמה הסברים.

ראשית, מדובר בתכשיר שמפריע לשגשוג של פעילות החיידקים המעורבים באקנה. בנוסף, מדובר בתכשיר שמסייע לניקוי ולייבוש של הפצעים עצמם. חשוב לא להתבלבל מהתצורות השונות של התכשיר, שיכול להגיע בצורת קרם לחות, ג'ל, סבון או משחה. הדבר החשוב יותר הוא הריכוז של החומר הפעיל. תמיד עדיף לנסות תחילה תכשיר בריכוז נמוך, שכן כך קטנים יתר הסיכויים לתופעות לוואי אפשריות כגון גירוי או קילוף של העור. אם תופעות הלוואי חריגות בעוצמתן ואינן חולפות בתוך זמן קצר – יש לפנות לרופא.

 

פתרונות לאקנה חמורה

לנערות הסובלות מאקנה ומריבוי פצעים וכאשר התכשירים ללא מרשם לא הראו השפעה מיטיבה, יש אפשרות להתייעץ עם הרופא לגבי מתן גלולות למניעת היריון. החיסרון – בחלק מהמקרים ההשפעה מתמשכת רק כל עוד נוטלים את הגלולות. היתרון – ההשפעה מהירה ודרסטית. דרך נוספת להתמודד עם פצעי בגרות שמופיעים בצורה מקיפה וקשה הינה להיעזר בטיפול אנטיביוטי. לעיתים יידרש טיפול אנטיביוטי לטווח ארוך, במינון נמוך.

ומה עוד כדאי לזכור? פצעי בגרות יכולים לשגשג מסיבות תזונתיות. למשל, צריכה מוגברת של ממתקים או של מוצרי חלב גורמת בקרב אנשים מסוימים להתפרצות חמורה של אקנה. גם מתח או לחץ עשויים לתרום לכך, וכן שימוש מוגזם באיפור. לכן, אם אתם סובלים מפצעי בגרות – נהגו בהתאם. נקו את הפנים באופן קבוע, הפחיתו את מידת השימוש באיפור ובתכשירים קוסמטיים שאינם מוכרים לכם וצרכו פחות סוכר ופחות מוצרי חלב.