הזדקנות העור

הזדקנות העור
 

בני אדם ככל החיות מכוסים בעור, ולמעשה זהו האיבר הגדול ביותר בגוף. עם השנים העור מזדקן, זהו תהליך ארוך, שאינו פוסח על אף אחד. "הגיל עושה את שלו" ומתחילים להופיע קמטים, ירידה בזוהר הפנים, ירידה בגמישות, כתמים וכו'. אומנם תהליך ההזדקנות הוא בלתי נמנע, אך בהחלט אפשר להאט אותו ולהימנע מנזקים עתידיים לעור הפנים.

 

מבנה העור

כאמור העור מכסה את כל גופנו ומטרתו היא לשמור על חום הגוף, , למנוע איבוד מים, לקלוט מידע מהסביבה באמצעות קולטנים המהווים את חוש המישוש, ולהגן על הגוף מפני חיידקים וגורמי מחלה שונים.

העור מורכב משלוש שכבות עיקריות, השכבה העליונה (אפידרמיס) מורכבת ברבדים צפופים של תאי אפיתל (רקמה) פעילים, אלו מתרבים כל הזמן ומתלכדים לרקמת קרטין (חלבון), שכבה זו היא השכבה החיצונית, ואותה אנו מרגישים כאשר אנו נוגעים בעורנו.

השכבה השנייה הינה העור (דרמיס), היא קשה וגמישה, עשויה רקמת חיבור מוצקה שבה יש סיבים רגישים, ובהם המון כלי דם ועצבים. שכבה זו בעור מכילה סיבים רבים של חומר אלסטי ושל החלבון קולגן, אלו כאמור נותנים לה את הגמישות והקשיחות, השינויים הנגרמים בחומרים הללו מתרחשים בתהליך ההזדקנות, ולכן מראה העור משתנה ומזדקן.

השכבה הפנימית ביותר והשלישית היא תת-העור (היפודרמיס), שכבה זו היא תת עורית ועשויה רקמת חיבור רופפת ורקמת שומן. השכבה מחברת את העור עם הרקמות שמתחתיו, ומשמשת לבידוד ולשמירת חום הגוף.

 

סיבות להזדקנות העור

ידועה לכל החשיבות של מצב העור למראה עור מתוח, זוהר, חלק, קורן, צעיר ויפה. תהליך ההזדקנות משנה את עורנו, כך שהוא מתקמט, גמישותו, נפחו ולחותו יורדים, והמראה שנוצר הוא של עור זקן ועייף. תהליך ההזדקנות הוא טבעי, והוא חלק ירידה תפקודית של מערכות הגוף השונות. אומנם אין דרך לעצור את תהליך ההזדקנות, אך יש מספר גורמים נוספים הגורמים להאצה בתהליך.

במדינת ישראל שטופת השמש, קרניה של החמה הן האויב מספר אחד של העור, העור אינו "שכוח" חשיפה לשמש, הנזק מצטבר והרסני. מצוקות רגשיות (דיכאון, חרדות, כעסים וכו') הינן גורם נוסף, כמו כן מחסור בוויטמינים ומינרליים החיוניים לגוף גורמים להאצת תהליך ההזדקנות. גורמים נוספים הם הצטברות פסולת בגוף, עישון, בעיות הורמונליות וכו'.

 

טיפול ומניעה

יש להקפיד על תזונה מאוזנת, המעטת חשיפה לשמש, ואם כן אז להיות "חכם בשמש", לא לעשן, לעשות ספורט, ובכללי לשמור על אורח חיים בריא, ספורטיבי ומאוזן. אך ישנם עוד כמה גורמים אשר יעזרו להתמודד עם תהליך הזדקנות העור, כמו למשל טיפולי פנים (אנטי אייג'ינג) , שימוש בסבון פנים באופן יומיומי, שתייה מרובה, שינה רציפה ואיכותית ועוד.